contact-us צור קשר

ליצירת קשר

השאירו פרטים וביחד נמצא את האיזון


  שיקום בקהילה

  שיקום בבריאות הנפש

  כאשר מדובר על תחום שיקום בבריאות הנפש, הרי שלרוב הכוונה הינה לאוכלוסיה שהיא פגועת נפש או סובלת ממחלות נפש שונות, ולכן נדרשים עבורה מגורים ייעודיים תוך פעילויות שונות ודינמיקות לשילוב בקהילה. השיקום כולל כמה וכמה צעדים כאשר בחלק מהמקרים מדובר בתהליך שיקומי ארוך שגם יכול להימשך מספר שנים או כמלווה של אורח חיים במינון הדרוש. בכדי להשתלב במסגרת שיקומית מסוג זה נדרש לפנות אל המרכז אשר מציע את השיקום הדרוש, בביצוע אבחון מתאים וצוות רפואי מוסמך. תהליך של שיקום דורש הרבה משאבים, ידע והכלה והוא מבוצע אך ורק על ידי אנשי מקצוע מוסמכים שעברו הכשרה לשם כך.

  שיקום בבריאות הנפש המטרה

  המטרות העיקריות של תוכניות שיקום בבריאות הנפש הן שמירה על בריאות נפשית וגופנית, שימור ושיפור מיומנויות בתקשורת, ניהול נכון של התנהלות יומיומית, פיננסים וענייני בריאות. גם שמירה על הגיינה ואסתטיקה היא רכיב נוסף של זה, וכאשר יש אפשרות גם שילוב במקומות עבודה מתאימים וביצוע של קורסי הכשרה. תוכנית השיקום נבנית בהתאם למצבו הנפשי של המטופל, היכולות שלו וכמובן הרצונות שלו לפי העדפה מקצועית, סביבתית וגם בשילוב משפחתו. ניתן לבחור במרכז השיקום אשר מתאים למטופל כאשר לעתים יש שיקולים נוספים כמו מיקום גיאוגרפי, גילו של האדם והיבטים נוספים.

  אל מי פונים?

  תחילת הדרך בתהליך שיקום בבריאות הנפש היא בחירה של המקום הנכון לשהייה עבור התהליך השיקומי. השיקום מושפע מאוד מהמקום עצמו, מהצוות הטיפולי, מהקהילה שבמקום והאפשרויות השונות שהמקום מציע כמו פעילויות חברתיות, פנאי, שילוב תעסוקתי ועוד. יש חשיבות רבה גם להתאמת המטופל לצוות הטיפולי, קיום של שיחות והתאמות תוך כדי תנועה, ככל שיש בכך צורך. אחת האפשרויות עבור שיקום הינה במרכז רוח ים – פרובנס אשר מציע רשת תמיכה ומקום שיקומי מכיל וידידותי. המקום מאויש על ידי צוותים מקצועיים וטיפוליים, אנשי רפואה וחדרי טיפול, והוא מספק לרשות הדיירים אמצעי שיקום מתקדמים תוך מעקב ובקרה, והרבה חום ואהבה. המקום מבצע אבחונים, מספק מענה על שאלות וייעוץ, ומהווה בית חם ומאזן גם חלופת אשפוז כאשר יש בכך צורך.

  מה הוא שיקום בקהילה?

  מה הוא שיקום בקהילה?

  המושג שיקום בקהילה מתייחס למערכת תמיכה ושיקום אשר מאפשרת לפגועי נפש ומי שנתונים במצבים נפשיים שונים, להשתלב בקהילה ובחברה ולקחת חלק במעגל העבודה, ברקימת קשרים זוגיים ובבניית תא משפחתי. תהליך השיקום הקהילתי כולל כמה וכמה רבדים וצעדים, וניתן לעשות אותו בליווי אנשי מקצוע והתאמה בין המקום הנכון אל האדם עצמו. השיקום הוא תהליך ולא קורה בין רגע, ויש חשיבות לקבל הדרכה וליווי, ידע מקצועי והקניית כלים שונים. לעתים התהליך מתבצע במקביל לקבלת טיפול תרופתי או התנהגותי, ומהווה שלב מתקדם של חזרה לאיזון וניהול חיי שגרה. לא תמיד יש ברשותנו את כל הידע הדרוש בכדי להשתלב בשיקום קהילתי שהוא נכון ומתאים עבורנו, ולא תמיד המשפחה הקרובה יודעת בדיוק למי לפנות ומה לעשות. בכדי לעשות סדר בדברים, הנה לפניכם המאמר התמציתי הבא.

  שיקום בקהילה – הצעד הראשון

  שיקום בקהילה הינו תהליך מבורך שתורם לחברה כולה ומספק למטופלים כלים רבים חיוניים להמשך הדרך העצמאית. השיקום כולל גם חיבור למקומות תעסוקה, חיבור לעמותות, לאנשי מקצוע, למקומות דיור הולמים ומתאימים, עזרה בבניית תקציב חודשי וכל הדרוש על מנת להשיג מידע ולמצות זכויות אל מול הרשויות. מהלך השיקום מתאפשר הודות לכר פורה של אנשי מקצוע מהתחום הרפואי, סוציאלי, התנהגותי וטיפולי אשר משלבים מקשה אחת שלמה על מנת לספק מענה הולם בשיקום.

  משך השיקום בקהילה

  מסגרת של שיקום בקהילה כוללת מרכז שיקומי תומך אשר מהווה בית בכל התהליך. הבית הזה הוא גם בית פיזי, ובמהלך הדרך מהווה בית יומי או לשהות לכמה שעות מדי פעם על מנת לקיים פגישות טיפוליות, הכוונה והדרכה. לכל אחד שעובר תהליך שיקומי יש את הנתיב והדרך שלו, והכל מתבצע תוך התאמה לצרכי המטופל המשתקם והסביבה. במרכז השיקום של רוח ים – פרובנס עומדים לרשותם הדיירים כלל האמצעים המתקדמים ביותר שיש על מנת למצות את המקסימום מהתהליך, לחזק את הנפש, את הכלים היומיים, את הגוף ואת המעגלים החברתיים. במקום צוותים טיפוליים עתירי ניסיון ומלאי תשוקה למקצוע ולעיסוק, וכל מי שלוקח חלק בתוכנית השיקום הקהילתית נושא פרי בתהליך.

  ליצירת קשר

  השאירו פרטים וביחד נמצא את האיזון


   ×

   שיחת ווטסאפ

   דילוג לתוכן