contact-us צור קשר

ליצירת קשר

השאירו פרטים וביחד נמצא את האיזון


  טיפול בטראומות

  טיפול בטראומה מורכבת

  במקרי טראומה ופוסט טראומה מתרחשים לעתים גם מצבים מורכבים יותר. טיפול בטראומה מורכבת כולל לרוב רכיב של טיפול פסיכולוגי לצד אלמנטים נוספים. חשוב לציין כי מהות הטיפול הפסיכולוגי מבוססת על חיבור בין המטופל לבין המטפל וזהו מפתח להצלחה. ישנן טראומות שונות כאשר יש גם מקרים בהם טראומה משולבת עם הפרעת אישיות. הסוגים יכולים להתבטא בהתעללות זוגית ומשפחתית, מקרי גילוי עריות, בעבודה והתרחשויות נוספות. הטיפול הוא אינדיבידואלי מאוד וחשוב לעבור את התהליך הטיפולי ואת המציאות היומיומית בתוך קהילה תומכת שמכירה את הבעיה ומספקת כלים להתמודדות עמה.

  מידע חשוב על טיפול בטראומה מורכבת

  הטיפול בטראומה לעומת הטיפול בטראומה מורכבת הוא שונה באשר להתייחסות לחוויות של המטופל שגרמו אצלו לטראומה. בעוד שטראומה יחידנית כמו למשל פוסט טראומה מבוססת על חשיפה לטראומה אחת בעבר, הרי שעבור טיפול בטראומה מסוג זה נותנים ביטוי לחוויות מצטברות של המטופל המהווים רצף של אירועים שהם טראומטיים. הדבר יכול להופיע למשל בקשרים זוגיים לאורך השנים או במורכבויות משפחתיות חוזרות ונשנות. אם נתייחס לעומק יותר עבור הטיפול במקרים אלו הרי שהטיפול כאן הינו עמוק וחודר אל עומק הנפש של המטופל, היות וטראומה מורכבת ניכרת ברבדים עמוקים של האישיות ושזורה בתפיסה העצמית, בויסות רגשי ובכלל מערכת התפיסה האמונתית של האדם. ומשום כך הטיפול המוצע הוא לא נקודתי אלא מתייחס למטופל ולאישיותו ככלל. הדבר מוביל לכך שהטיפול במקרים מורכבים אלו הוא ארוך יותר לעומת טיפול בטראומה שהיא אינה מורכבת.

  היכן ניתן הטיפול?

  מרכזי טיפול במצבים נפשיים כמו גם אלו המיועדים לצורך טיפול בטראומה מורכבת מציעים מערכת שלמה של סיוע וטיפול מבוססת אנשי מקצוע, אבחון על ידי פסיכיאטר, טיפול פסיכולוגי וכלים שונים של תרגול מבחינה מחשבתית והתנהגותית. תוכנית טיפולית כזו ניתנת ברוח ים – פרובנס, אשר מהווה בית מאזן ומקום חם לטיפולים שונים ומגוונים לאיזון הנפש, להקניית כלים נכונים לחיים והתמודדות עם קשיים שונים מהעבר ובהווה. ניתן לקיים פגישת ייעוץ ראשונית להבנת הדברים בצורה בהירה ובחינת האפשרויות הטיפוליות השונות הניתנות במקום אשר יתאימו למטופל באופן ספציפי.

  טיפול בטראומה נפשית

  בבואנו לפרט על טיפול בטראומה נפשית הרי שחשוב להגדיר ולהבין מהי טראומה מסוג זה. אנו מדברים אם כן על טראומה המהווה פגיעה בעלת השלכות על תפקוד האדם שחווה פגיעה בעברו. הפגיעה יכולה להתרחש בעבר הרחוק או הקרוב, והיא גם יכולה להיות פגיעה מתמשכת שהחלה בעבר וממשיכה בהווה. מידת הסבל וההשלכות של של הפגיעה תלויים בין היתר באישיותו של הנפגע, חוסנו הנפשי ובמרכיבים נוספים כגון השפעה סביבתית ותרבותית.

  טיפול בטראומה נפשית וחרדה

  טיפול בטראומה נפשית וחרדה

  הגורמים להיווצרות הטראומה הינם מגוונים כאשר השכיחים שבהם הינם בשל פגיעה מינית, הלם קרב, תאונה, אשפוז, אירוע אלים ועוד. טיפול בטראומה נפשית הוא בחלק המקרים מכלול מורכב של היבטים השזורים בין המטפל למטופל כאשר מדובר בטיפול נפשי לכל דבר. במסגרת הטיפול נוצר שיח אודות האירועים העומדים בבסיס הטראומה, פירוק וניתוח שלהם, שחזור, שאילת שאלות, העלאה מהזיכרון של פרטי האירוע עד לפרטי פרטים. עצם האפשרות לדבר עם בן שיחה על הדברים ועל פרטים טכניים כביכול של מאורעות הטראומה מביאים להקלה מסויימת אצל מי שספג את הטראומה. כמובן שזהו לא האלמנט היחיד על מנת להביא להקלה משמעותית וטיפול מן השורש בדבר, אך זהו חלק מהמהלך הטיפולי.

  עיבוד טראומה נפשית

  אחד האלמנטים הנוספים של טיפול בטראומה הינו רענון והצפה מחדש של הזיכרון. טיפול בטראומה נפשית כולל עיבוד מחדש של המידע ושל הטראומה ובמסגרת זו המטופל מגלה ונזכר בפרטי מידע שכביכול שכח אותם. תהליך זה הוא חשוב מאוד במסגרת הטיפול והוא מאפשר למטופל גם להשיב לעצמו מקטעי זיכרון שאבדו, אשר אינם קשורים נקודתית לטראומה עצמה, אלא זו השלכת לוואי של אובדן הזיכרון הטראומטי המהווה מנגנון הגנה הישרדותי. בכדי לקבל טיפול הולם ביחס לטראומות נפשיות שכולל עיבוד זיכרון, טיפול פסיכולוגי וכלים נוספים ניתן לפנות אל רוח ים – פרובנס. המתחם מהווה בית חם למי שלוקחים חלק בתוכניות שונות לשיקום הנפש, ובמסגרת זו מוצעות ונבנות תוכניות טיפוליות בהתאמה אישית לנפגעי טראומות נפשיות. המרכז גם כולל צווי פרא-רפואה ומטפלים בתחומי ההתנהגות, האומנות והעבודה הסוציאלית אשר מהווים רכיבים משלימים וחיוניים בתוכניות הטיפוליות במקום.

  טיפול ממוקד טראומה

  ההתייחסות אל טיפול ממוקד טראומה באמצעות טיפול תרופתי בלבד היא איננה נכונה, כאשר בשנים האחרונות ניכרת העדפה לכיוון של טיפול פסיכותרפי. טיפול ממוקד הינו מענה ראשוני, ובהמשך הדרך יש להעניק טיפול עמוק יותר החודר לרבדים עמוקים יותר בנפש ובאישיות, מסייע לשנות התנהגויות ולשקם אמונות או צלקות בנפשו של נפגע הטראומה. מדובר על עולם שלם של תפיסות, גישות טיפוליות וצרכים – וחשוב מאוד להתאים את התוכנית הטיפולית למטופל בצורה הולמת ומדויקת.

  טיפול ממוקד גוף בטראומה

  תוכן ומהות טיפול ממוקד טראומה עבור נפגעי דחק ופוסט טראומה כולל אבחון מדויק מבחינה היסטורית ואישיותית ומגיע עד ליצירת דרכים עם המטופל להתמודדות יעילה עם מחשבות ורגשות היושבים על בסיס הטראומה שהתרחשה בעבר. את העבר לא ניתן למחוק או לשנות, אבל בהחלט ניתן להציע דרכים יעילות אשר יביאו להתנהגויות מיטבות יותר, למחשבות חיוביות במקום שליליות, ולשיפור כללי בתפקוד בהווה. הטיפול כולל גם למידה מחדש של תפיסות שונות, בניית מערכת ערכים משוקמת וכלים שונים טכניים והתנהגותיים על מנת לאפשר למטופל לעשות צעד אחר צעד אחרי חזרה למסלול חיים מאוזן בהיבט האישי, הזוגי, החברתי, התעסוקתי-מקצועי והמשפחתי. מדובר כמובן בתוכנית טיפולית הנבנית עבור המטופל והיא נפרסת על פני הזמן, לרוב לתקופה ממושכת. קשה לבנות תוכנית טיפול יעילה אשר מביאה להישגים יציבים תוך מספר טיפולים מצומצם. מדובר בדבר תהליכי אשר דורש הפנמה, שינוי הרגלים ושיחות עם פסיכולוג ש=הדורשות את הזמן שלהם על מנת לקלף שכבות שונות ולחדור לעובי הקורה שבבסיס העניין.

  טיפול ממוקד גוף בטראומה

  טיפול בבעיות מורכבות

  מסגרת טיפולית עבור טיפול ממוקד טראומה חיוני שתינתן לנפגע הטראומה כמה שיותר בסמוך להתרחשות הטראומה עצמה. טראומות מורכבות פוגעות בתפקוד היומי בצורה ניכרת ולכן יש כאן חשיבות מכרעת לאלמנו הזמן. רוח ים – פרובנס הינו מרכז טיפולי מקצועי ואיכותי אשר מציע תוכניות טיפול אישיות וממוקדות למגוון של צרכים ומצבי נפש. במקום ניתן לקבל טיפול ממוקד טראומה ובניית תוכנית טיפולים אידיאלית למטופל, בליווי של רופא מוסמך וצוות מקצועי טיפולי תומך ועוטף. המקום מהווה בית וקהילה ויש בו את מה שדרוש על מנת למקסם את יעילות הטיפול כלפי המטופל.

  השלבים בטיפול בטראומות

  בכל הקשור לטיפול בטראומות הרי שניתן לבצע צעדים רבים וטכניקות שונות על מנת להקל על הטראומה, ולהסיר אותה ממהלך החיים על מנת להביא לשיפור ואיזון. טראומות יכולות להגיע מסיבות שונות של קרב מלחמה, פגיעה מינית, קשיים חברתיים ועוד. חשוב לדעת שניתן לטפל בהכל ואפילו הקלה הינה טיפול משמעותי שאין להקל בו ראש. ניתן לשלב לצורך מהלך הטיפול גם טיפול תרופתי, וגם טיפול פסיכולוגי והתנהגותי – ויש כיום כלים שונים ומגוונים על מנת לבצע התקדמות ושיפור במצבם של מי שסובלים מטראומות.

  כיצד מומלץ לטפל בטראומות ?

  ראשית חשוב להדגיש כי טיפול בטראומות הוא לא תמיד במאה אחוז. יש מקרים בהם לא ניתן ממש לנטרל את קיומה של הטראומה אך בהחלט ניתן להביא לשיפור משמעותי והקלה, שיפור מבערכות היחסים, בתחושות, במצב הרוח ובאופן ההתנהלות ביומיום בשגרה. יש כמה וכמה טכניקות לטיפול בטראומה ובפוסט טראומה וחשוב מאוד להתאים תוכנית טיפולית אחרי ביצועו של אבחון על ידי איש מוקצע מוסמך לכך בלבד. לצד האחבון עצמו חשובה כמובן הדרך עצמה, התמיכה של הצוות וההירתמותשל המטוןפל. שילוב של כל אלו יחדיו הוא הנוסחה על מהת להגיע אל עבר ההצלחה. כמובן שזו לא מתמימטיקה ויש עליות ומורדות בדרך, אך בטווח הארוך והבינוני ניתן להשיג שיפור וחזרה הדרגתית אל שדרת היומיום. הדברים בהחלט מאפשרים ועם אמונה ופנייה אל המקום הנכון, לצד קבלת תוכנית טיפול מתאימה – השמיים הם הגבול.

  הפנייה לטיפול

  אם אתם רוצים לקבל פרטים על תוכנית טיפול בטראומות אתם יכולים עוד היום לפנות למרכז טיפולי המתמחה בתוכניות טיפול בטראומות, ובמצבים נפשיים נוספים. תקבלו את כל המידע הדרוש, יתואם עבורכם מועד לביצוע אבחון, מענה על שאלות יינתן ויפיג חששות, ותוכלו להבין צעד אחר צעד מה כוללת התהליך, מה היתרונות שלו ומדוע כדאי לקחת בו חלק. ניתן לפנות למרכז הטיפולי האיכותי רוח ים – פרובנס. המקום מהווה תשתית ובית לתוכניות טיפוליות שונות בתחום הנפש, עם צוות מקצועי מיומן וכל מה שדרוש על מנת לספק למטופלים כלים חשובים לשיפור במצב הנפשי, והסתגלות למהלך חיים מאוזן ויציב.

  ליצירת קשר

  השאירו פרטים וביחד נמצא את האיזון


   ×

   שיחת ווטסאפ

   דילוג לתוכן