contact-us צור קשר

ליצירת קשר

השאירו פרטים וביחד נמצא את האיזון


  טיפול בהפרעת אישיות

  מה עושים על מנת לטפל בהפרעת אישיות?

  כאשר מדובר על טיפול בהפרעת אישיות הרי שלא תמיד הדברים ברורים, ולא אחת הסובל ממנה כלל לא יודע כי מכך הוא סובל. יש הפרעת אישיות גבולית ויש הפרעת אישיות על רקעים שונים כמו טורדנות כפייתית או למשל היפוכונדריה. קשת התופעות היא רחבה מאוד ולכל מצב ישנו טיפול אחר, ודרושה הבנה והתעמקות על מנת לתפור תוכנית טיפולית ספציפית. ומובן משום כך כי רק אנשי מקצוע ורופא מקצועי פסיכיאטר מנוסה יכולים לקחת חלק בתהליך ולבנות תוכנית טיפול פרטנית. בחלק מהמקרים משך הטיפול הוא לא קצר, ויש מקרים בהם בזמן התהליך המטופל לא שוהה בביתו אלא במערך טיפולי תומך הנכון עבורו מבחינת זמינות הצוות המקצועי, חדרי טיפול וקליניקות, וסביבה נטולת רעשים והפרעות.

  טיפול בהפרעת אישיות לטווח ארוך

  משום שמדובר בהפרעת אישיות הרי שמשך הטיפול במקרים מסוימים הינו לטווח ארוך. טיפול בהפרעת אישיות הוא מורכב וממושך וחשוב לבצעו בצורה מקצועית ומוקפדת. לכל הפרעת אישיות ישנו טיפול ייעודי ודרושה הבנה ספציפית ועמוקה על מנת להתאים את מערך הטיפול למטופל. הטיפול גם כולל מעקבים ושיחות, מעקב ובקרה, וכל אלו הם חלק בלתי נפרד מהצלחת הטיפול. לא תמיד הצלחה פירושה פתרון מלא וגם הישגים חלקיים הם דבר של מה בכך ומהווים פריצת דרך עבור המטופל. הטיפול עצמו עשוי לשלב גישות שונות כמו טיפול תרופתי והוליסטי בכפפה אחת. ניתן גם לשלב טיפול התנהגותי וקבוצתי, וכאמור הרופא המטפל והמאבחן מתווה את תוכנית הטיפול ואת התוכן שלה.

  מיקום הטיפול

  מסגרת טיפול בהפרעת אישיות ניתנת במרכזים שונים כאשר אחד מהם הינו רוח ים – פרובנס. במקום מתקיימות תוכניות טיפול בתחום הנפש תוך שילוב צוות מקצועי תומך ומעורב בכל ההיבטים. המקום מציע סביבה תומכת ומכילה, מרחב ידידותי, והתאמות שונות הדרושות לטיפול כמו לינה ומגורים, קליניקות טיפוליות, חדרי טיפול קבוצתיים, מרחבי פנאי, התאמות נגישות ועוד. לפני כל תוכנית מתבצע אבחון מקצועי ומדוקדק כאשר תחילת הטיפול לא מתאפשרת ללא ביצוע של האבחון. עוד קודם לכן מתקיימת בתחילת הדרך פגישת ייעוץ בה ניתן מענה לכל השאלות והצגת האפשרויות השונות למטופל ולבני משפחתו.

  טיפול בהפרעת אישיות נרקיסיסטית

  טיפול בהפרעת אישיות נרקיסיסטית

  כאשר אומרים על אדם מסויים אותו יש לפנות לקבלת טיפול בהפרעת אישיות נרקיסיסטית הרי שלרוב עולות בנו אסוציאציות שליליות כלפי התופעה. חשוב להבין נרקיסיזם לכשעצמו איננו בהכרח דבר שלילי. אהבה עצמית ותחושת ערך עצמי אינם דבר רע והם אף תורמים להכרת הטוב והערך של האחרים ולא רק של האני העצמי. כל זה מתרחש במסגרת מקובלת ובקווים אופיינים כאשר אין חריגה בין התפיסה העצמית לבין המציאות. מי שסובלים מהפרעה זו לרוב לא מסוגלים לחוש אמפתיה כלפי אחרים, יש להם ציפיות ליחס מיוחד מהסביבה והם מאמינים שיש סביבם קנאה רבה, כלפיהם או כלפי אחרים.

  טיפול בהפרעת אישיות נרקיסיסטית כיצד?

  ולאור כל זה לבטח עולה השאלה כיצד ניתן להציע טיפול בהפרעת אישיות נרקיסיסטית שהוא יעיל. התשובה אם כן היא כזו: ניתן להציע טיפול שכולל התאמה לתפיסתו של המטופל באמצעות פסיכותרפיה. נציין כי לא אחת קורה כי מי שסובלים מהפרעה זו פונים לטיפול באופן ישיר (או שבני משפחה או בני זוג פונים עבורם) בשל קשיים בזוגיות, דיכאון או התמכרות לחומרים שונים. ולאחר אבחון והבנה של הדברים מתברר כי האדם הסובל מקשיי זוגיות למשל הוא מי שבבסיס הדברים מאובחנת אצלו הפרעת אישיות זו. הטיפול לרוב הוא ממושך ולא מובנה, זאת אומרת שישנה התאמה למטופל וגמישות. חשובה מאוד ההכלה והתקשורת בינו לבין המטפל.

  צוות הטיפול

  מסגרת טיפול בהפרעת אישיות נרקיסיסטית כוללת כלים שונים כאשר צוות טיפול מגוון לעתים הוא חלק בלתי נפרד מהטיפול כמו למשל אנשי מקצוע מהתחום התרפויטי, האמנות וההתנהגות. במרכז רוח ים – פרובנס מתקיימות תוכניות טיפול אלו, כאשר על מנת להתחיל תהליך מתקיימת פגישת ייעוץ ראשונית וכמובן אבחון מקצועי על ידי רופא פסיכיאטר מנוסה. יש מקרים כאמור בהם הפנייה לטיפול נעשית בשל תופעה אחרת אשר יושבת על שורש הבעיה של הפרעת האישיות עצמה. חשוב לאבחן את הבעיה ולטפל בה, ויש רבים שהם אנשים מצליחים וכריזמטיים שבבסיס האישיות שלה מופיעה ההפרעה אשר לא טופלה לאורך שנים. במרכז הטיפולי ניתן לקבל מענה לכל התופעות באמצעות בנייתה של תוכנית טיפולית מתאימה.

  טיפול תרופתי בהפרעת אישיות גבולית

  טיפול תרופתי בהפרעת אישיות גבולית

  במקרים מסוימים נדרש להעניק טיפול תרופתי בהפרעת אישיות גבולית. מדובר על מצבים של מחלות וסיטואציות נפשיות כמו למשל פסיכוזה או סכיזופרניה. יש עוד רשימה ארוכה של מקרים אשר דורשים התייחסות כזו, וחשוב להבין שניתן בהחלט להקל על הסבל ולשפר את האיזון הנפשי על ידי מתן טיפול תרופתי נכון והולם. חשוב מאוד לבנות את הטיפול בצורה מקצועית ורק על ידי איש מקצוע המוסמך לכך. יש לכך השלכות מאוד משמעותיות על האדם עצמו, מצבו הנפשי ובריאותו. הכל נעשה על סמך אבחון ולקיחה בחשבון של פרמטרים שונים וההיסטוריה של האדם הנדרש לקבל טיפול. חיבור הפאזל של כל הדברים והסקת המסקנות הנכונות נתונים אך ורק בידיו של איש מקצוע לו הכשרה וידע, ניסיון ויכולות לעשות זאת.

  האפשרויות של טיפול תרופתי בהפרעת אישיות גבולית

  לגבי השאלה מה כולל טיפול תרופתי בהפרעת אישיות גבולית, הרי שהטיפול עשוי לכלול למשל תרופות שיתרמו לשיפור במצב הרוח, לאיזון, ריסון או הגברת הפרשה של חומרים שונים בתאי המוח, ותרופות שמאפשרות ויסות רגשי. כמובן שאין לתלות הכל בתרופות וחשוב מאוד לשלב עם הטיפול התרופתי גם רכיבי טיפול נוספים כמו טיפול רגשי, זוגי או התנהגותי למשל. הפרעת אישיות גבולית היא מורכבת מאוד והיא באה לידי ביטוי בפגישה ביציבות רגשית כמו גם העובדה כי כאשר האדם פועל על פי דפוסי החשיבה המקובלים של החברה הוא למעשה מרגיש במצוקה ובפגיעות. יש סוגים שונים של הפרעות אישיותיות וחשוב מאוד לנתח את המצב הספציפי, בכדי לדעת איזה טיפול להציע.

  היכן מטפלים?

  בכדי להתחיל טיפול תרופתי בהפרעת אישיות גבולית חשוב מאוד ראשית לפנות לביצועו של אבחון על ידי איש מקצוע, כאמור. את האבחון ואת הטיפול עצמו ניתן לבצע למשל במרכז רוח ים – פרובנס. במקום עומדים לרשות המטופלים צוותים רפואיים ומקצועיים מרשת רחבה של תחומי טיפול, כאשר בבסיס לטיפול עומד רופא מקצועי המפקח על התוכנית. המקום מהווה הרבה יותר ממרכז טיפולי גרידא אלא מקום תומך, מאזן ומכיל עבור מי שזקוקים לכך ברמות שונות כמו שהייה רצופה כולל לינה, או שהייה על בסיס יומי לפרקים.

  ליצירת קשר

  השאירו פרטים וביחד נמצא את האיזון


   ×

   שיחת ווטסאפ

   דילוג לתוכן